Homey 5.0 počkať alebo aktualizovať?

Komentár: 0 Páči sa: 117

Pokiaľ ste fanúšikom riadiacej jednotky Homey a aj Vy netrpezlivo inštalujete každú jednu aktualizáciu, s novým vydaním firmvéru 5.0 radšej počkajte. Môžete to trpko oľutovať.

Pre nadšenca smart technológií Nie je azda nič horšie, ako keď jeho inteligentný dom či byt nereaguje tak, ako by mal. Zasekáva sa, nastavené automatizácie nefungujú a ak náhodou aj áno, trvá im to ako lačnému... však viete čo. A práve obdobný scenár sa nám stal po aktualizovaní Homey-ho na novú verziu firmvéru  s číselným označením 5.0.0.

Aj keď z počiatku sme mali obrovskú radosť z ohlásenej novej aktualizácie (však aby aj nie, beta verzia sa testovala viac ako pol roka), vraveli sme si, že to nemôže byť predsa žiadny prúser. Na nekompatibilitu nainštalovaných apps/ pluginov dokonca firma vopred a včas upozornila e-mailom. Tak... sme zadržali dych a klikli na tlačidlo update.

Najskôr nadšenie, potom veľké sklamanie
Prvé dojmy boli pozitívne, ba priam až prehnane pozitívne. Zariadenia na platforme Zigbee poznateľne zrýchlili svoju odozvu, a to predovšetkým tie vzdialenejšie. Samotné prostredie je o niečo svižnejšie a load average (celkové zaťaženie) kleslo približne o 10%. Vravíte si, že keď už nepriniesli veľa nových funkcií, tak aspoň sa veľa opravovalo nie? No.. ani nie.

Sklamanie prišlo o pár hodín neskôr. Z-Wave zariadenia, konkrétne Fibaro okenné/ dverové senzory a pohybové senzory začali ohlasovať nezmyselný tamper alarm, ktorý trval aj niekoľko hodín. Rovnaký scenár postretol aj pohybové senzory, ktoré udávali zaznamenaný pohyb, aj keď žiadny pohyb detegovaný nebol. Navyše pri skutočnej detekcii pohybu nereagovali vôbec aj desiatky sekúnd. Nasledovalo niekoľko reštartovaní, vypínania a zapínania pluginov/ apps, reštartovanie samotných zariadení, nekonečné googlenie a... prvé vrásky boli rázom na svete.

Po sklamaní prišlo zase nadšenie
Situáciu sa podarilo našťastie vyriešiť, a to predovšetkým vďaka rýchlej podpore výrobcu. Na náš ticket e-mail odpísali do 12-hodín a dostali sme priateľskú správu o tom, že dané problémy evidujú. No super, tak aspoň v tom nie sme sami. Ale čo riešenie? Áno, aj riešenie nám poslali. Nie síce na 100%, ale funkčné a dostatočné.

Problém je v aplikácii/ utilite Fibaro pre Homey, ktorá je už viac ako 8 mesiacov bez aktualizácie. No a keďže nová finálna verzia ešte uverejnená nebola, dostali sme odkaz na neoficiálnu resp. vývojársku verziu, ktorá by mala dané problémy riešiť. Odkaz nájdete po kliknutí sem.

Koniec dobrý, všetko dobré
A ona ich fakt rieši! Hurá, heuréka, podarilo sa. Po nainštalovaní developerskej verzie bolo potrebné ešte manuálne nasimulovať tamper, motion a contact alarm na každom jednom zariadení, ktoré vykazovalo zmienenú poruchu. Čiže jemne ťuknúť do pohybového senzoru a nasimulovať pohyb rukou či otvoriť krytku okenného/ dverového senzoru a tiež vykonať contact alarm priblížením druhej časti (magnetu). Pre istotu sme Homey následne aj reštartovali. Vraj ak by to nepomohlo, výrobca odporúča zariadenie odobrať a následne znova pridať do Z-Wave, to sme však robiť našťastie nemuseli.

A aké je ponaučenie? Asi žiadne. Ten, kto bude zvedavý na novú verziu, si ju proste nainštaluje aj cez mŕtvoly. A to aj keby hrozil výbuch riadiacej jednotky a únos mimozemšťanmi, lebo však... sto tabletov týždenne je stále málo. Držíme Vám palce pri aktualizovaní akéhokoľvek zariadenia a prajeme veľa úspechov. A pamätajte, že nie každý príbeh musí mať takýto šťastný koniec. Ale o tom už niekedy nabudúce.

Komentáre

Napíšte Váš komentár